Tam Otomatik Küp Şeker Üretim ve Paketleme Tesisleri RMK-400R
Tam Otomatik Küp Şeker Üretim ve Paketleme Tesisleri RMK-400R
Tam otomatik küp şeker üretim ve paketleme tesisi RMK - 400 R, teknolojisinin son ürünlerinin kullanıldığı ürün ile temas eden tüm yüzeylerin paslanmaz çelik olduğu verimli bir tesisdir. Tesisde kullanılan tüm malzemeler kalitesini dünyaca ispatlamış firmaların ürünleridir. Aynı tesiste kalıp değişimi ile değişik ölçülerde küp şeker üretimi de mümkündür.
Tesis, anahtar teslim olarak kurulur. Karaduman Makina imalatı olan bu makina, toz şekeri belirli oranda suyla karıştırıp, yüksek oranda presleyerek küp şeker haline getirip, paslanmaz çelik hasır banda dökülen, bu band üzerindeki preslenmiş küp şekerleri kurutma ve soğutma tünellerinden geçerek tam otomatik kutu makinasından kutu konveyörleri ile gelen kutuları dolum robotuna istenilen sıra halinde dolum yapmak sureti ile el değmeden doldurulan ve sonra dolum robotundan çıkan dolu kutuları ağzını kapatıp yapıştıran ileri teknoloji ürünlü kendi kendini kontrol eden elektronik PLC sistemlerle donanmış makinalardır.

Ürün Videosu

Genel Özellikler
Şeker, besleme silosuna vibratörlü elek üzerinden doldurulur. Toz şeker, besleme helezonu ile otomatik seviye kontrollü rezervuara sevk edilir. Buradan karıştırıcıya akan toz şeker, dozaj pompası tarafından püskürtülen belirli bir miktar su ile karıştırılarak toplama bölgesine aktarılır. Su ile karıştırılmış nemli toz şeker, presleme kafasına göre senkron devirle cebri kalıp yükleme kutusu aracılığı ile yüklenir. Tambur etrafına yerleştirilmiş kalıp pimi kalıba giren şeker miktarını ( gramaj ayarı ) ayarlayan ayar kamı üzerinden geçerek, presleme kamı tarafından pres kolu üzerinde şıkıştırılır ve nemli şekerin küp şeklinde kalıp preslenmesini sağlar. Piston şeker dökme kamı üzerinden geçerken kamın içindeki nemlenmiş şekeri çelik hasır bant üzerine bırakır. Kalıp pimlerinin alın yüzeyleri ıslak bir kıl fırça tarafından temizlenir. Nemli şekerler bant üzerinde kurutma fırınlarından geçerek dolum robotuna gelir ve burada otomatik olarak her kutuya istenilen sıra halinde dolum yapılır. Kutu makinesinden çıkan kutular dolum robotuna gider. Dolum robotundan çıkan dolu kutu tesisin son noktası olan kutu kapama makinesine giderek paketlenmiş olarak alınır.
Tesisi Oluşturan Makinalar
Tesis 6 adet birbirleri ile tam senkron olarak çalışan makinalardan oluşmaktadır.

Karıştırıcı Mikser

Kristal toz şeker ayarlı dozaj pompasından gelen su ile püskürtülerek nemlendirilir. Paslanmaz çelik olan sistem karıştırıcının içindeki yaprakların sayesinde karıştırılarak bir sonraki bar büten dolum haznesine gelen şeker kalıplara doldurulmak üzere hazır hale getirilmiş olur.

Barbüten

Mikser ‘den gelen nemlendirilmiş kristal şeker belirli bir devirde dönen tırmıklı miller vasıtasıyla şeker kalıplarına doldurulur. Ürün ile temas eden bütün yüzeyler paslanmaz çeliktir. Bar büten gıda kategorisine uygun malzemelerden imal edilmiştir.

Tambur

Bar büten sisteminde kalıplara doldurulan belirli bir dozda olan nemli şeker tamburun kendi ekseninde kamlar yardımıyla dönerek istenilen gramajda ayar yapılabilinir. Tambur sisteminin üzerindeki preslerde nemli şeker sıkıştırılarak çekiçlerle paslanmaz çelik hasır banda sıra halinde dökülür. Portatif olan bu sistem tamamen paslanmaz çelik ve sert bronz alaşımlı malzemelerden imal edilmiştir.

Kurutma Fırınları

Tambur sisteminden düzgün sıralar halinde hasır paslanmaz çelik banda dökülen nemli küp şekerler kurutma fırınlarına girer. Bu fırınlarda şeker bünyesinde bulundurduğu nemi belirli bir oranda atar. Özel bir ısı transfer sistemi olan bu fırınlarda porselen rezistanslar kullanılmaktadır. Her bir fırının ısısının ayarlanabilmesi mümkün olduğundan, kurutma aşamasında şeker özelliğini bozmadan istenilen nemliğin %50 si sağlanmaktadır. Bu fırınların toplam uzunluğu min.30 m max.40 m dir. ( 15 metrede kurulan tesislerde özel bir sistem olan döner fırın kullanılmaktadır)

Soğutma Fırınları

Kurutma fırınlarından çıkan küp şekerler özel bir operasyonla % 70 – 80 oranında nemliği alınır. Kurutma fırınlarından çıkan küp şeker soğutma fırınlarından 30 C civarına da çıkar. Kurutma operasyonları biten şekerler konveyör sonunda ki dolum robotuna gelerek operasyona hazır hale gelir.

RMK-PLC 20 Tipi Tam Otomatik Küp Şeker Dolum Robotu

Teknolojinin son ürünü olan PLC sistemiyle donatılmış istenilen sıra halinde kutulara dolum yapılır.( Tek sıra , 2 sıra , 3 sıra , 4 sıra , vb.) Makine tamamen elektronik donanımlı olup kendini dünya ya ispatlamış olan firmaların malzemelerinden imal edilmiştir. Tek bir kontrol ünitesi olup bu kontrol ünitesinden tambur ve diğer ekipmanları kontrol edilebilir. Sistemin kontrol ünitesi dokunma tik olup kullanıcı Operatör için daha kullanışlı hale getirilmiştir. Tesisin operatör kullanımı daha da kolay olması için uzman kadromuzun ar-ge çalışmaları sonucu tesis isteğe bağlı olarak kamera sistemi monte edilir.

RMK-PLC 2 Tipi Tam Otomatik Kutu Makinası

Makine açık karton bölümüne manuel olarak yerleştirilen zarf tipi baskılı kartonları ¼ sistem ile yapıştırıp, katlar ve böylece ağzı açık kutu haline getirir. Bu makine dolum robotundan aldığı bilgilere nazaran hızını ayarlar. Kutuya ihtiyaç duyulduğu anda çalışır. Kendisinden istenen miktarda kutu yaptığı zaman ise otomatik olarak durur. Robotun ihtiyacı olan kutuyu robota sevk eder.

RMK-PLC 2 Tipi Tam Otomatik Kutu Kapama Makinası

Dolum robotundan dolu kutu konveyörleri vasıtasıyla gelen kapağı açık dolu kutunun kenar ve ağız kapakları bu makinede tutkallanır ve kapatılır. Eğer istenirse tarih atma ünitesinin de monte edilebileceği bu ünitede diğer makinalarla tam senkron olarak çalışır.

Helezon Besleme Ünitesi

Sistem içerisinde tablet makinasının karıştırıcı bölümüyle tamamen aynı oranda çalışan paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Helezon beslenme ünitesini de içermektedir. Helezon besleme ünitesi tablet makinesinin ihtiyacı kadar otomatik olarak şeker gereksinimini sağlar.

Montaj

Tesisin kurulumu teknik ekibimiz tarafından ekstra bir ücret talep etmeksizin, tarafınızdan gerekli fabrika şartlarının sağlanmasını müteakip max. 2 hafta içerisinde tamamlanacaktır. Buna mukabil tarafımızdan gönderilecek 3 teknik adamın gidiş dönüş yol masrafları, tam pansiyon otel rezervasyonu ve kaldığı yerden makinenin kurulacağı mekana gidiş dönüşleri tarafınız sorumluluğu altındadır.

Teslim Yeri

Ankara OSTİM fabrikasıdır.

Gerekli Fabrika Şartları

Fabrikaya makinaların girişi için en az 3 m genişliğinde 2.5 m yüksekliğinde giriş kapısı • İçeride nemli şekerlerin kurutulmasından ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşacak nemli havayı dışarıda atabilecek basit bir havalandırma sisteminin olması. • Makina ya günlük min. 2 bar basınçta 2 metreküplük içilebilir temizlikte su sağlanabilecek sürekli temiz su hattının bulunması. • Fabrikaya giriş elektrik şebekesinin komprenzasyon panosu üzerinden gelmesi ve min. 100 kw gücünde olması. • Gösterilen makine ve elektrik panosuna 380 V 50 hz. elektrik sağlanması. • Fabrika içerisinde 6 bar 150 Nl / dak debisinde hava tesisatın bulunması ve gösterilen marinalara basınçlı havanın sağlanması. • Montaj işlemi esnasında 3 vasıfsız 1 vasıflı ( mümkünse elektrik bilgisine sahip ) elemanın hazır bulunması. • Fabrikada montaj sonrası 40 saatlik deneme üretimi için gerekli ham madde ( şeker, kutu, tutkal, su vb.) stoğunun bulunması. • Makinanın yerleşimi için minimum 40 m uzunluğunda , 8 m genişliğinde ve 3 m yüksekliğinde gıda üretimine uygun bir ortam olmalıdır .

Teklif Süresi

Siparişin onaylanması ve peşinatın ödenmesini müteakip ay.

Garanti

Tesisimiz işletmeye alındığı tarih mukabili 4 yıl garantimiz altındadır .

Paketleme

Firmamız tesisinde tarafımızdan gerçekleştirilecektir .

Operatör Eğitimi

Firmanızca belirlenen en az 2 vasıflı kişiye makinenin montaj sonrası 3 aylık eğitimi ücretsiz verilicektir.

Önemli Hatırlatmalar

Fiyatlarımız OSTİM Tesisimiz teslim fiyatıdır. • Makine sandıklarının açılması tarafımızdan yapılacaktır. Dolayısıyla sadece sandıkların kurulacağı yere taşınması tarafınız sorumluluğundadır. • Yükümlülükler bölümündeki şartların sağlanmamasından veya öngörülen süreler içersinde temin edilmemesinden dolayı kaynaklanan her türlü sorumluluk müşteriye aittir.

Garanti Şartnamesi

Makinalar kuru , yağdan ve nemden arındırılmış minimum 6 bar Basınçla beslenmelidir. • Makinanın yanlış kullanımı sonrası meydana gelen durumlar garanti kapsamına dahil edilmez. • Makinaya monte edilmiş olan periyodik yağlama ve yağ değişim tablosunda gerekli yağlama yapılmalıdır. • Üretici firma tarafından belirtilen bakımlar düzenli olarak yapılmalıdır. • Makinaya gelen şeker her türlü yabancı maddeden arınmış ve kristal yapıda olmalıdır. Nemden dolayı oluşan öbekleşmeler ve şeker içersindeki yabancı maddeler tesisisin Tambur kısmına ve dolayısıyla kalıplara geri dönüşü olmayan zararlar verir. • Makinede kullanılan yedek parçaların Karaduman Makine dışındaki herhangi bir üreticiden temini ve sisteme montajı garantiyi ortadan kaldırır. • Tesisin işletmeye alınması, tamiri, değişikliği Karaduman Makine teknik ekibi tarafından yapılır. • Aşınabilir parçalar ; Barbüten Polyamidleri, Dolum Robotu saçları, Konveyör plüretenleri, Kutu Makinesi Vakum lastikleri, Kurutma konveyörü Hasır Bantları , garanti kapsamı dışındadır. Yukarıdaki şartların sağlanması koşuluyla komple tesis işletmeye alım tarihinden itibaren 4 yıl süreyle garantimiz altındadır.

Sayfa Başına Dön

Teknik Özellikler
Kapasite
15.000 kg / 24 saat
Top.Elk.Tüketimi
50 Kw / Max.
Su Tüketimi
40 Lt. / Gün
Tesisin Uzunluğu
24 Mt. / Min.
Tesisin Genişliği
3.5 Mt. / Max.
Tesisin Yüksekliği
3 Mt. / Min.
Kutu Ebadı
Verilen şeker ölçüsüne göre belirlenir
Üretilen Şeker Ölçüsü
Firmanız tarafından talep edilecektir
Makina Kapasitesi
12.500 kutu / 24 saat
Toz Şeker Kapasitesi
Kuru rafine edilmiş (en fazla % 0.05 nemli) beyaz ve sabit kalite bileşimde 0,3 – 0,8 mm kıristal boyutunda kıristal toz şeker
Kullanılan Su Kalitesi
İçilebilir kalitede olmalıdır
Basınçlı Hava Tüketimi
6 bar 150 NI /dak. ( yağ ve tozdan arınmış)
Makina Rengi
Fil dişi , Turkuaz mavisi / yeşili ( İsteğe göre değişiklik gösterir )
Tesisin Uzunluğu
Talep edilecek şeker ölçüsüne değişiklik gösterir
Tesisin Genişliği
Makinaların yerleşimine göre farklılık gösterir
Tesisin Yüksekliği
2,5 mt
Tesisin Kurulacağı Alan
Tozsuz ve maksimum % 80 bağıl nemli
Kullanılan Tutkal Kalitesi
Henkel technomelt Q 2164 TR
Personel Sayısı
3 vasıfsız 1 vasıflı
Operatör Eğitimi
Ücretsiz 2 kişiye 3 aylık eğitim süresi
Politikamız sürekli gelişim ve ilerlemedir. Bu nedenle mevcut bilgileri önceden haber vermeksizin değiştirme hakkımız saklı tutulmaktadır.

Sayfa Başına Dön